
Једанаест стећака из дворишта Биљарде на Цетињу ускоро ће бити враћено у општине Пљевља и Никшић, након што су 13 година били под окриљем Народног музеја Црне Горе. Наиме, 2012. године без икакакве документације и законских регулатива стећци из Пљеваља и Никшића пренијети су у Народни музеј Црне Горе. Ова институција тренутно је у процесу добијања конзерваторских услова од Управе за заштиту културних добара, који ће дефинисати начин транспорта, презентације и очувања стећака.
Међутим, један од највећих проблема јесте недостатак документације у музејском архиву. Не постоје записи о измјештању стећака, уговори, сагласности, нити извјештаји о конзерваторској заштити. Ово је изазвало оштре критике, нарочито од стране одрђених политичких субјеката и невладиних организација, које овај поступак сматрају „крађом археолошке баштине“. Предсједник НВО „Брезница“ из Пљеваља, Милорад Митровић, више пута је тражио да се стећци врате на мјеста са којих су уклоњени, тврдећи да је ријеч о покушају брисања историјских трагова сјевера Црне Горе. Он је потврдио да је из Пљеваља однијето пет стећака, по два из села Матаруге и Марине шуме и један из Поткрајаца.
Комисија Народног музеја, формирана ради прегледа и идентификације стећака, утврдила је да су изложени временским условима, што је довело до појаве наслага биолошког обраштаја и прљавштине. Такође, комисија је констатовала да у музејском архиву не постоји ниједан акт o њиховом измјештању, што отежава формално-правно рјешавање њиховог статуса.
Директор Народног музеја, Јакша Ћаласан, признао је да је у претходном периоду било пропуста у вођењу музејске документације, али наглашава да су сада уведени виши стандарди рада. Према његовим ријечима, стећци су били адекватно заштићени, а њихово стање није значајно нарушено. Након што Управа за заштиту културних добара одобри конзерваторске услове, Народни музеј ће приступити изради пројекта за њихово враћање на оригиналне локације.
Остаје сложен задатак – прецизно утврдити локације са којих су стећци уклоњени и обезбиједити да се они врате и очувају у складу са законом о заштити културних добара.
Пљевљацима и Никшићанима остаје да се надају да се овакви инциденти преноса стећака на незаконит начин више неће поновити.
