Процес праведне транзиције мора бити усмјерен на локалну заједницу – државу уз приступне фондове

0
105

Пратећи препоруке европске агенде, анализирајући локално и национално тржиште те генеришући сопствене ресурсе Рудник угља Пљевља покренуо је трансформацију радних мјеста у циљу диверсификације пословних идеја. Први у региону израдили смо План праведне транзиције кроз пословну трансформацију који се ослања на ресурсе унутар компаније на основу којих се оснива 12 бизниса, истакао је извршни директор РУП-а Немања Лаковић говорећи на „ЕСГ Адриа Суммит“ који се од 9. до 11. априла одржава у Тивту.

-Имали смо најбоље производне и финансијске резултате у 2024. години, али мјере које смо почели да спроводимо су образовање и развој програма преквалификација радника, диверсификација економије Рудника и инвестирање у инфраструктуру. Реаговали смо брзо прије годину дана када смо преузели компанију израдили смо План праведне транзиције у оквиру кога планирамо да формирамо 12 нових јединица у Рудник угља које желимо да издвојимо из компаније и да их у потпуности обезбједимо да изађу на тржиште. Сви пројекти имају бизнис планове и студије оправданости спремне са моделом финансирања, објаснио је Лаковић.

Говорећи у оквиру панела “Јуст Енергy Транситион” напоменуо је да је процес праведне енергетске транзиције тешко и стратешко питање како за Рудник угља тако и за нашег власника ЕПЦГ, Владу, али и ЕУ којој тежимо.

-Специфичност наше транзиције мора бити усмјерена на трзишној и реалној економији уз очување сваког радног мјеста и могућност даљег запошаљвања. У сваком случају желим да истакнем да су наше жеље да што дуже останемо у нашој примарној ђелатности. У међувремену се припремамо да испоштујемо веома амбициозне циљеве НДЦ и НЕЦП-а и нашу улогу унутар националних стратегија и циљева у приступању ЕУ.“, истакао је Лаковић.

Истовремено РУП развојем нових бизниса доприносимо привредном и економском развоју локалне заједнице, који ће поспјешити предузетнички дух и омогућити отварање нових радних мјеста, јер компанија располаже са мноштвом ресурса који нису искоришћени на прави начин, појаснио је Лаковић.

Лаковић је још једном напоменуо да је процес праведне транзиције тежак и релативно дуг и да мора бити усмјерен на локалну заједницу, Државу уз приступне фондове из којих се поменути пројекти могу финансирати.

Највећи регионални скуп „ЕСГ Адриа Суммит“ окупио је више од 700 учесника из различитих сектора, укључујући представнике влада, пословних лидера, међународних организација из региона и свијета и академске заједнице, с циљем заједничког рада на унапређењу одрживог пословања, инвестирања, иновација и економског развоја.

ОДГОВОРИ

Унеси коментар!
Please enter your name here