
Иако је заштита горњег тока ријеке Ћехотине кроз проглашење Парка природе јединствена шанса да Пљевља добију прво заштићено подручје и нови модел развоја који повезује очување природе и економски опоравак локалне заједнице, до реализације овог пројекта још увјек није дошло. Министарство просторног планирања и државне имовине прихватило је захтјев за уврштавање Ћехотине у Просторни план Црне Горе до 2040. године. На тај начин испуњени су сви услови за коначну потврду заштите. Сада је на одборницима локалног парламента да препознају ову прилику и донесу одлуку која ће обиљежити будућност Пљеваља.
-Предлог за проглашење Парка природе “Горњи ток ријеке Ћехотине”, који је Општина Пљевља формално покренула још 2021. године, већ је добио сагласност ресорног Министарства и подршку кључних институција. Остало је још само да Скупштина општине донесе историјску одлуку и потврди визију одрживог развоја овог краја. Предложено заштићено подручје обухвата 1.323 хектара, од чега се преко 90% налази у III зони заштите која омогућава развој насеља, инфраструктуре и пољопривреде у складу са Законом о заштити природе. Чак 99% овог простора је у државном власништву, а приватне парцеле нису додатно ограничене у коришћењу. Границе парка не улазе у зоне богате минералним сировинама и не долазе у конфликт са рударским плановима, што отклања све правно неутемељене сумње у вези с могућом експлоатацијом, каже Милија Чабаркапа, извршни директор организације Еко-тим.
-Заштита овог простора неће значити забране, већ паметније управљање. Парк природе
отвара врата развоју сеоског и еко-туризма, јачању пољопривреде и задржавању људи
на селу. Ова иницијатива надилази појединце и организације – то је стратешка шанса за све Пљевљаке, поручује Чабаркапа.
Горњи ток Ћехотине има изузетне еколошке, хидрографске и пејзажне вриједности, али и потенцијал за развој алтернативних дјелатности које нису у сукобу са природом, што потврђују и налази социо-економске анализе спроведене уз подршку The Nature Conservancy.
-Парк природе „Горњи ток ријеке Ћехотине“, може бити нови симбол Пљеваља – примјер како се природа и економија могу повезати кроз одрживе политике. Вријеме је да локални парламент препозна ову шансу и донесе одлуку која ће служити генерацијама које долазе, додаје Чабаркапа.
Током 2022. године доношење одлуке о Парку природе „Горњи ток ријеке Ћехотине“, стављено је било на дневни ред локалног парламента. Међутим, одлуком тадашње већине коју су чињели одборници ДПС-а, предлог одлуке је повучен са дневног реда. Током наредне године дошло је до политичких промјена али ова одлука није стављена на дневни ред већ пуне двије године.

