Министри и високи представници из Западног Балкана данас су усвојили значајну Заједничку изјаву током конференције „Радне миграције: Подршка економском расту на Западном Балкану“, коју су организовали Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Црне Горе и Регионални савјет за сарадњу (РЦЦ), у сарадњи са Међународном организацијом за миграције (ИОМ), Међународном организацијом рада (ИЛО) и Делегацијом Европске уније у Црној Гори.
Регион се налази на кључној прекретници усљед све већег недостатка радне снаге и промјена у демографској структури. Четрдесет одсто послодаваца не успијева да запосли раднике са потребним вјештинама, као резултат наглог опадања броја становништва, између осталог. Како би се ријешио овај кључни проблем, владе препознају хитност усвајања стратешких, на правима заснованих политика радне миграције, као и потребе за јачање регионалне сарадње и координације. Потражња за радницима мигрантима више се него удвостручила у посљедњих неколико година. У 2024. години издато је преко 100.000 радних дозвола за стране раднике у земљама Западног Балкана, у поређењу са свега 46.000 из 2018. године.
„Мобилност радне снаге и миграције нијесу више само демографски или економски проблеми – они представљају кључне изазове и прилике за савремену јавну политику. На Западном Балкану, гђе се традиционални миграциони токови преплићу са савременим глобалним трендовима, заједничко и стратешко ђеловање је неопходно да би се задржала радна снага, ојачао постојећи људски капитал, унаприједила интеграција и осигурала одржива будућност за све грађане. Вјерујемо да миграције могу бити покретач развоја – уз паметне политике и регионалну сарадњу, можемо створити услове у којима људи не осјећају потребу да оду, већ бирају да остану и граде своју будућност овђе“, изјавила је Наида Нишић, министарка рада, запошљавања и социјалног дијалога Црне Горе.
Конференција одражава заједничку посвећеност да се добро управљана радна миграција позиционира као стратешки покретач економског развоја, регионалне сарадње и интеграције у Европску унију. Учесници су нагласили потребу за усклађивањем националних миграционих оквира са ширим регионалним напорима, попут Плана раста Европске уније, Заједничког регионалног тржишта и Скопске декларације о одрживом управљању миграцијама, уз приступ „цијеле владе и цијелог друштва“.
„Радне миграције више нијесу нешто за шта се можемо припремати сјутра – оне већ данас мијењају наше друштво. На Западном Балкану, истовремено смо и регион из којег се одлази и у који се долази. Ова двострука реалност захтијева паметне, инклузивне и политике по мјери људи. У 2023. години, Западни Балкан достигао је рекордну стопу запослености од 56,5% и рекордно ниску стопу незапослености од 12%. Ипак, послодавци се и даље суочавају са све већим недостатком радне снаге у кључним секторима. То нам говори да економски показатељи сами по себи не рјешавају структурне изазове. У Савјету за регионалну сарадњу (РЦЦ) вјерујемо да добро управљана миграција, усклађена са стандардима ЕУ и заснована на регионалној сарадњи, може помоћи да се овај јаз превазиђе и убрза конвергенција са Европском унијом. Са новим Акционим планом за Заједничко регионално тржиште, настављамо да имплементирамо рјешења по мјери становника ове регије, која штите права радника, повезују вјештине са потражњом и пружају свима – било да су рођени овђе или су тек стигли – шансу да овђе изграде своју будућност“, изјавио је Амер Капетановић, генерални секретар Савјета за регионалну сарадњу (РЦЦ).
Подржана Заједничка изјава поставља заједничку агенду за јачање координације политика на регионалном нивоу, промоцију етичког запошљавања и развој инклузивних, на подацима заснованих система радне миграције који поштују права миграната и јачају услуге интеграције. Ове мјере имају за циљ јачање отпорности тржишта рада, смањење неподударности између понуде и потражње вјештина и унапређење управљања миграцијама у складу са ЕУ стандардима.
„ИОМ потврђује своју посвећеност унапређењу политика и програма који подржавају приступе радној миграцији усмјерене на људе и инклузивност у региону Западног Балкана. Са заједничком агендом, радујемо се брзом напретку ка рјешавању мањка радне снаге, укључивању дијаспоре и осигуравању дугорочне стабилности и добробити радне снаге у региону“, изјавио је Артур Еркен, регионални директор ИОМ-а за Европу и Централну Азију. Наглашавајући све већу спремност приватног сектора да запошљава међународне раднике – нарочито у грађевинарству, дигиталном сектору, пољопривреди, туризму и здравству – лидери су указали на потребу за снажнијим и инклузивнијим партнерствима у којима се мигранти препознају као економски покретачи промјена у демографски промјењивом пејзажу овог динамичног региона.
„Фокусирањем на тржишта рада и окупљањем актера из свијета рада, Конференција је помогла да се премосте економске и социјалне димензије миграција и нагласила потребу да се обезбиједе функционална тржишта рада, заштита права радника и јачање кохезије. Радна миграција је кључна компонента ширег пакета политика за рјешавање недостатка радне снаге и неравнотежа. Потребно нам је више оваквих дијалога гђе социјални партнери могу да понуде свој јединствени поглед – они имају директно искуство и могућа рјешења за неке од ових изазова“, нагласила је Беате Андреес, помоћница генералног директора ИЛО-а.
Конференција је такође истакла значај радне миграције у процесу европских интеграција региона. Правни оквир ЕУ (ацqуис) обухвата ова питања у потпуности – од слободе кретања радника, економских и социјалних права, реформи мобилности радне снаге, до унапређења управљања миграцијама и борбе против нерегуларних миграција.
„ЕУ у потпуности подржава да се Западни Балкан ангажује у споразумима о мобилности радне снаге како би се суочио са недостатком исте. ЕУ такође води свеобухватан ангажман са трећим земљама који, поред мобилности радне снаге, обухвата и друге аспекте сарадње који су неопходни за ефикасно управљање миграцијама и спречавање злоупотреба, укључујући споразуме о реадмисији“, изјавио је господин Оливијер Ониди, замјеник генералног директора, Генерални директорат за миграције и унутрашње послове Европске комисије.