Ове године навршава се четрдесет година од откривања велике афере крађе волова из некадашњег пљеваљског предузећа „Шумарство“. Те далеке 1985. године откривено је да је из поменутог предузећа отуђен, односно украден, 31 во за вучу балвана. Пљевљаци су били збуњени таквом вијешћу, а читава истрага, док су се поједини директори частили волујском пршутом, завршена је по оној народној: „Појео вук магарца“.
Када су комшије и пријатељи питали једног сеоског лопова како је дошло до тога да почне да краде волове, он им је одговорио да је за то „крива његова мајка“.
Запрепашћени пријатељи тражили су објашњење. А сеоски крадљивац волова им је објаснио да је као дјечак, док се играо са другарима, крао канапе и везице које су им служиле као играчке. Мајка га је савјетовала да увијек вјешто сакрије украдену везицу или канап.
– Да ме мајка у тој крађи зауставила, било би добро. Међутим, ја сам прво крао везице, а онда сам полако прешао да крадем од домаћина волове – испричао је пријатељима сеоски крадљивац.
Данас је тешко утврдити када су почели да краду некадашњи пљеваљски директори. Јесу ли им мајке знале за њихове прве крађе? Тешко је утврдити и шта су прво украли. Једно је сигурно – да је током 1984. и 1985. године украден 31 вучни во из тадашњег „Шумарства“.
Крађа волова била је прва озбиљнија афера која није расвјетљена. Од те афере низале су се нове проневјере. Директори и други функционери кренули су прво са крађом волова, а онда су се крали трактори, тегљачи, пословни простори, станови. На крају су, у бесцење и на намјештеним тендерима, продаване фабрике. Народ је бивао све сиромашнији, а функционери све богатији.
Сада имамо материјално богате појединце. Тешко је одговорити колико уживају у свом богатству. И из тих редова чују се жалопојке и уздисаји. Код појединих је нечастиви већ дошао по своје. Негдје га још увијек чекају, а некадашњи обесправљени и осиромашени радници га кроз клетве дозивају. Нема сумње да се нечастиви неће одазвати таквом позиву, јер он увијек долази по своје.
Добро би било да они који, кроз нови Закон о шумама, заговарају оснивање државног предузећа за експлоатацију шума у Црној Гори, саопште резултате истраге о крађи волова прије четрдесет година. Можда су се поново неки функционери зажели волујске пршуте, па би кроз оснивање новог предузећа жељели да се домогну плијена.