ЕЛЕКТРОПРИВРЕДА ОПШТИНИ ДА ПЛАТИ 572 ХИЉАДЕ ЕВРА

0
780

Врховни суд пресудио у корист општине Пљевља

ЕЛЕКТРОПРИВРЕДА ОПШТИНИ ДА ПЛАТИ 572 ХИЉАДЕ ЕВРА

Извор: дневни лист „Дан“

Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ) није успјела ни преко суда да умањи своје обавезе плаћања пореза на непокретности у општини Пљевља. Наиме,  одлуком Врховног суда потврђена је пресуда Управног суда, којом је наложено Електропривреди да измири тражење пљеваљске општине.

Електроприврида је тужбом тражила да се поништи рјешење главног администратора општине Пљевља, којим је утврђен порез на непокретности за период од јануара до децембра 2018. године, за земљиште и објекте, у укупном износу од 1.206.405 евра. ЕПЦГ је спорила износ од око 572.995 евра, који се односи на опорезивање грађевинских објеката – трансформатора, генератора, прекидача, разводних постројења, указујући да се у смислу позитивних законских прописа грађевински објекти овог типа, у смислу одређивања пореске обавезе,  не могу сматрати непокретностима. Предложили су да суд усвоји тужбу и поништи рјешење.

У образложењу пресуде Управног суда, донијете крајем јуна ове године, наводи се да су неосновани наводи тужбе да се у поступку утврђивања пореске обавезе не могу примјењивати напријед наведени прописи, којима се дефинише шта се сматра објектом, с обзиром на то да је пореским прописима регулисано шта све може бити предмет утврђивања пореске обавезе, а између осталог, то су и други објекти.

– Како је појам енергетског објекта одређен, наведеним одредбама Закона о уређењу простора и изградњи објеката и Закона о енергетици (појам објекта), то се у конкретном случају ради о другим објектима. Код чињенице да су у пословним књигама тужиоца, објекти евидентирани као његово власништво, неосновано се наводима тужбе, оспорава правилност оспореног рјешења, а ово из разлога што је, обвезник пореза на непокретности лице које је власник непокретности, при чему није од значаја да ли су исте уписане у катастар непокретности, наводи се у пресуди Вијећа Управног суда, састављеног од судија Светлане Будисављевић, као предсједнице вијећа, Снежане Вукчевић и Медине Мушовић, као чланова вијећа.

Након овакве пресуде услиједила је жалба Електропривреде а Виши управни суд је потврдио пресуду. Из Електропривреде се ни након те пресуде нијесу помирили са таквом пресудом па су се жалили Врховном суду, који је потврдио поменуте пресуде.

У протеклом периоду Електропривреда и Рудник угља су у више наврата покушавали да избјегну плаћање пореза на непокретности. Рудник угља је обавезе према пљеваљској локалној управи значајно смањио јер је учинио велики напор на сређивању пословних књига. Након тог потеза порези на непокретности су значајно ниже.

Занимљиво је и понашање Рудника олова и цинка „Шупља Стијена“ чије је пословодство многе објекте порушило, поклонило локалном становништву или на други начин отуђило. Овај Рудник је у насељима Шула и Градац тамошњем становништву поклонио и велике површине земљишта, па су многи пензионери, бивши рудари, добили могућност да дођу до површина на којима су основали своје вртове или подигли помоћне објекте.

– Стално оспоравање плаћања обавеза према локалној управи открива сву неозбиљност Електропривреде. Значи ова компанија остварује милионски профит а  покушава на сваки могући начин да оспори плаћање пореза на непокретности. Посебно је страшно што се то ради у средини гдје Термоелектрана уништава животну средину, наводи се у коментари Општинског одбора Демократске Црне Горе и појашњава да је посебно занимљива и страшна упорност Електропривреде да избјегне плаћање обавеза.

– Посебно је страшно што се толико дуго воде судски поступци и борба да општинска управа дође до новца који јој припада, наводи се у саопштењу и поручује да енергетске компаније које послују на територији пљеваљске општине морају више да воде рачуна о интересима локалног становништва.

Пројекат подржан од стране Министарства спољних послова Републике Србије – Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону

ОДГОВОРИ

Унеси коментар!
Please enter your name here