За 25 година број ученика преполовљен
ОСНОВНА ШКОЛА „САЛКО АЉКОВИЋ“ ПРОСЛАВИЛА 50 ГОДИНА РАДА
Основна школа „Салко Аљковић“ ове године слави 50 година рада. Само обиљежавање овог значајног јубилеја је у сјенци бројних проблема са пандемијом корона вируса, али и у одређерној неизвјесности јер је број ученика од 1971. године пао са 1 320 на 719. У наредној школској години у први разред ће поћи 52 првака, тако да ће једна од четири професорице разредне наставе остати без часова. Опасност од губљења норме пријети и другим наставницима, јер са смањењем броја ученика се смањује и број часова.
- Као школска година са највећим бројем ученика биљежи се 1995/96 година када је наставу похађало 1 497 ученика, а најмање ове школске године 719 ученика, казала је, током свечаности, предсједница Школског одбора Биљана Томановић и појаснила да у саставу матичне школе у насељу Моћевац ради и петоразредна школа у насељу Гуке.
Директор школе Веселин Рондовић је поред похвала ученицима и њиховим родитељима, посебну захвалност упутио наставницима. Он је подсјетио да је наставнички кадар веома добро оспособљен и да се то најбоље види по томе што су многи наставници и ученици награђени из Фонда за таленте.
- У школи има 23 наставника са стеченим вишим звањима а у процедури добијања звања је још 13 наставника, казао је Рондовић.
Основна школа у насељу Моћевац почела је са радом 1971. године. Првобитно се звала Трећа основна школа да би јој 1974. године име било промјењено у Основну школу „Салко Аљковић“. Током претходних година, као и ове године, била је школа са највећим бројем ученика. Број ученика се посебно увећао са изградњом насеља Гуке, тако да је 2007. године у овом насељу изграђен посебан школски објекат, који још увјек радуи у саставу матичне школе. Да је број ученика управо те 2007. године био много већи, говори и податак да се те школске године у први разред уписало 145 првака. Међутим, последњих десет година и у насељу Гуке дошло је до пада броја ученика, па и у самој Основној школи „Салко Аљковић“.
- Нажалост падом броја ученика доводе се у незгодну позицију првенствено просветни радници. Ако имамо ситуацију да је у последњих 25 година број ученика у најбројнијој основној школи преполовио, онда је сасвим јасно каква је ситуација у другим школама, казао нам је одборник Нове српске демократије Бојан Струњаш и појаснио да пад броја ученика у пљеваљској општини једино може да заустави озбиљна државна и политика општинске управе у привлачењу инвеститора.
Струњаш, који је управо просветни радник, каже да нема ваљане политике ни када је у питању улагање у школску инфраструктуру.
- Пљеваљски школарци, посебно они у сеоском подручју, похађају наставу у много лошијим условима него ученици у Подгорици. И тај проблем треба везати за питање пада броја школараца у пљеваљским школама, казао је Струњаш и поручио да је неопходно много веће улагање и у опремљеност школских објеката.
- Имамо проблем када је у питању отварање предшколских установа. Још 2014. године обећана је изградња дјечијег вртића у насељу Гуке, а исти се тек ове године гради. У насељу Гуке, током 2007. и 2008. године требало је отворити деветоразредну школу а никако петоразредну. Да је прије десет или шест година отворена деветоразредна школа и вртић у насељу Гуке било би упослено најмање 100 радника. Од тог броја било би око 60 високошколаца. Ти људи неби отишли из нашег града. Формирали би породицу и данас би се њихова дјеца уписивала у први разред. Нажалост сви су они отишли трбухом за хљебом у неке друге средине а ми причамо причу како нема ученика, казао је Струњаш.