Одлуку да је „Милчик“ ове године припао Александру Остојићу саопштила је испред стручног жирија за дођелу ове награде ликовна умјетница Ирена Лагатор Пејовић. Поред ње у раду жирија учествовали су и Иван Шуковић, Милица Мијајловић и Роџана Фабиус. Награду су вечерас Остојићу у подгоричком „Колектору“ уручили Александар Чиликов и Милија Павићевић, а по чијем чувеном раду је и насловљена ова награда.
– Остојићево умјетничко истраживање, документа и приказ утицаја екплоатације угља у Пљевљима не баве се само критичким и еколошким аспектима овог проблема, већ имају и дубоко личан, ангажован и историјски приступ који га је инспирисао да на упечатљив начин користи материјал, архивску документацију и естетику, рекла је Лагатор Пејовић, додајући да је жири наградио и Остојићеву спремност да системску експлоатацију комуницира кроз умјетност и културу, а у циљу еколошког оздрављења, подижући свијест о значају овог проблема.
Захваљујући се на награди Остојић је истакао да му је ово досад најзначајнија награда у области умјетности, а да му је посебно драга јер награђује и подстиче младе умјетнике. Захвалио је организаторима, као и колегама које учествују на овој изложби.
Жири је похвалио и радове Јелене Павићевић Марковић и Азре Омк, чији је перформанс „Мир, мир, мир, нико није крив“, који је реализовала с колективом „Свељуд“, означио почетак церемоније изложбе „Милчик“, на којој се могу виђети радови и других умјетника који су ове године били у конкуренцији за награду. Публика може погледати остварења и Александре Аранитовић, Ане Раичевић, Брана Мартиновића, Бранке Ковачевић, Иване Милић, Жељке Јовићевић, Николе Павлићевића и Сашке Бојић.
Организацију изложбе реализовали су Јован Милошевић, Милена Прелевић и Јелена Божовић.
„Милчик 2024“ остварује се уз подршку Министарства културе Црне Горе, у сарадњи са ПЛЦ Морача и Народним музејом Црне Горе. Партнери награде су Труст фор Мутуал Ундерстандинг и Ресиденцy Унлимитед из Њујорка, а организатор НВУ Институт за савремену умјетност Црне Горе.