
„Рудник угља Пљевља (РУП) је у складу са препорукама о праведној транзицији, израдио „План праведне транзиције кроз пословну трансформацију“ који представља први конкретан у региону“, рекао је извршни директор РУП-а Немања Лаковић на шестом Самиту енергетике „СЕТ Требиње 2025“, који је отворен у Требињу.
На уводној презентацији „Праведна транзиција кроз пословну трансформацију“, у оквиру првог панела „Праведна транзиција енергетског сектора“, Лаковић је навео да је Рудник угља Пљевља покретач економског, енергетског и привредног развоја Пљеваља и Црне Горе. Само у последњих пет година, систем Рудник угља и ТЕ „Пљевља“ произвео је око 840 милиона еура електричне енергије по тржишним вриједностима, те је питање о гашењу тог система, који производи преко 40 одсто базне електричне енергије у држави, са око 1.500 запослених, врло осјетљиво.
Лаковић је навео да се у протеклим годинама на више конференција и скупова о праведној транзицији говорило о трансферу мегавата тзв. прљаве енергије у чисту зелену енергију, међутим, што се тиче праведне транзиције радних мјеста нисмо до сад имали конкретне предлоге. РУП је зато урадио конкретне потезе па се План праведне транзиције ослања на ресурсе унутар наше компаније на основу којих се оснива 12 бизниса на основу људских и кадровских капацитета као и услова на тржишту у Пљевљима.
„Кроз идеју пословне трансформације, у компанији се покрећу нови и унапријеђују постојећи бизниси који ће бити конкурентни на тржишту као што су грађевинска служба, отварање асфалтне базе, те јединице одржавања и ођељења за транспорт. Када говоримо о обновљивим изворима енергије, РУП је урадио документацију за изградњу МХЕ „Дурутовићи“ и план инсталирања соларне електране укупне снаге до 50 МЊ. У оквиру геолошке службе имамо обучене кадрове који обављају послове истражног бушења и минирања. Стварају се предуслови за израду личних заштитних средстава за потребе Рудника угља, ЕПЦГ групе и шире на тржишту. Видимо конкурентност наше лабораторије на трећа тржишта а ту је и ИТ служба и пројектовање мрежних система, навео је Лаковић. Желим да нагласим да сви ови пројекти које сам навео имају бизнис планове и студије оправданости спремних и са моделом финансирања“, рекао је извршни директор Рудника.
Проблем који је уочен, навео је Лаковић, јесте да нико до сад не нуди средства којима се може финансирати праведна транзиција за земље које нису у ЕУ, тако да наша борба у даљем сповођењу транзиције мора бити усмјерена и на приступне фондове из којих се поменути пројекти могу финансирати. РУП тренутно финансира пројекте из сопствених средстава.
Подсјећамо да ће се у три радна дана Самита у Требињу разговарати и дискутованти о најзначајнијим темама из области енергетике у региону међу 1000 учесника скупа.