ГАЗЕ ПРЕПРЕКЕ, НАСТАВЉАЈУ СА ПРОЈЕКТОМ „ЋЕХОТИНА“

0
133

Конзорцијум којег предводи компанија „Аqуамонт“ из Херцег Новог, одустао је од поднијете жалбе на Одлуку о избору најповољније понуде коју је донио Рудник угља АД Пљевља, а којом је изабран најповољнији понуђач за пројекат измјештања корита ријеке Ћехотине. Овом званичном информацијом из Комисије за јавне набавке стекли су се услови за финалне радове на пројекту који је од кључне важности за цјелокупан електроенергетски систем Црне Горе.

-Подсјећамо да се жалбени наводи херцегновске компаније уопште нису односили на разлоге из којих је њихов конзорцијум искључен из поступка јавне набавке, већ се оспоравала документација изабраног понуђача. Жалбени поступак додатно би пролонгирао и потенцијално могао да доведе до тога да се пројекат не спроведе у неопходном року, што би изазвало несагледиву штету по електроенергетски систем Црне Горе.

Као што је јавност транспарентно и благовремено обавјештена, тендерска Комисија Рудника угља АД Пљевља конзорцијум предвођен компанијом „Аqуамонт“ искључила је из поступка јавне набавке због непотпуне документације о испуњености услова способности привредног субјекта који су предвиђени тендерском документацијом (способност за обављање ђелатности, економско финансијска способност, стручна и техничка способност).

Иако је овај поступак сада окончан на потпуно законит и транспарентан начин и у најбољем интересу Рудника угља АД Пљевља, као и наше државе, важно је подсјетити да су од расписивања тендера наша компанија и извршни директор Немања Лаковић, били изложени великим притисцима за одлагање тендера, а о свим условљавањима обавијештени су и надлежни органи. Да ли је вршен притисак на остале актере овог процеса, а прије свега компанију „Аqуамонт“, око подношења али и повлачења жалбе, како су навели поједини медији, питање је за њих али и за надлежне институције, наводи се у саопштењу Рудника угља.

-Важно је имати у виду да ни у једном тренутку и ни у ком облику ови притисци и изношење нетачних, тенденциозних и спекулативних информација, нису утицали на сам поступак нити на нашу одлучност да се исти спроведе што ефикасније и у цјелости у складу са позитивним прописима.

За само годину одблокирали смо најзначајнији пројекат, ријешили проблеме са дозволама, извели значајан дио радова и завршили успјешно тендерске процедуре, а менаџмент Рудника угља наставиће као и до сада, да умјесто непримјереног популизма којем су склони наши дежурни критичари, практикује озбиљан и марљив рад, што показују најбољи финансијски и производни резултати наше компаније у протеклој години, наводи се у саопштењу и истиче да се са овим пројектом увелико каснило због неадекватних одлука у ранијем периоду и УТ услова из 2019. године по којима пројекат није могао бити реализован.

-Нови менаџмент Рудника угља је одмах по ступању на дужност предузео одговарајуће мјере, па је дошло до значајног убрзања радова на пројекту, као и великих финансијских уштеда будући да је Рудник угља самостално и успјешно извео радове у вриједности од 2,96 милиона евра.

Након потписивања уговора са одабраним извођачем радова улазимо у трку са временом, јер пројекат измјештања корита ријеке Ћехотине морамо завршити до краја ове грађевинске сезоне, што је дупло мање времена у односу на пројектовано. Охрабрује нас чињеница да је најповољнији понуђач компанија са великим искуством у овој области, која између осталог, последњих годину дана реализују пројекат изградње обалоутврда на ријеци Лим у Беранама и Бијелом Пољу, који пројекат се финансира од стране Свјетске банке, наводи се у саопштењу.

ОДГОВОРИ

Унеси коментар!
Please enter your name here