НасловнаВијестиЈЕЗЕРО ТРУЈУ, НАДЛЕЖНИ ЋУТЕ

ЈЕЗЕРО ТРУЈУ, НАДЛЕЖНИ ЋУТЕ

Након што се у јануару десила, на путном правцу Матаруге – Пљевља, у мјесту Дубочица, саобраћајна незгода у којој је теретно возило слетјело у Отиловићко језеро, еколози позивају надлежне да саопште шта је учињено на заштити језерске воде. Посебно истичу да се вода из језера користи за пиће.

-На сву срећу, у овом инциденту није било људских жртава нити повријеђених лица, али је причињена велика материјална штета, с обзиром на то да је возило потпуно уништено. Саобраћај је био краткотрајно обустављен, извршен је увиђај, а камион је убрзо уклоњен са лица мјеста. Међутим, оно што забрињава и што, с правом изазива огорчење међу грађанима Пљеваља, јесте – потпуни изостанак институционалне реакције након незгоде.

Надлежне службе, које су обавезне да у оваквим ситуацијама, информишу јавност и хитно предузму мјере заштите, остале су нијеме на питања грађана: Да ли је дошло до изливања опасних течности из камиона? Да ли је загађена вода из језера Отиловићи, која се користи за градски водовод? Да ли је анализирана вода, земљиште или ваздух након незгоде? Умјесто одговора и конкретних мјера, услиједило је игнорисање и ћутање – што јасно указује на поражавајући ниво незаинтересованости и неспособности, оних који су плаћени новцем грађана да би радили управо овај посао, наводи се у саопштењу Еколошког друштва „Брезница“.

-Остаје горак утисак да никога није брига какву воду пију грађани Пљеваља. Камион је одвезен, одбојна ограда замијењена, а роба – колико је могла бити употребљива – прикупљена. Ипак, оно што је остало јесте гомила отпада и потенцијално загађење, о чему нико од одговорних не даје ни ријеч објашњења. Обала изнад језера и даље је прекривена огромном количином разног смећа, што представља директну и континуирану пријетњу здрављу грађана.

Оваква пракса, нажалост, није изолован случај, већ слика свеопштег немара. Она свједочи о дубоко укоријењеном проблему – систем који не функционише када треба заштитити оно најосновније, а то је здравље људи и природне ресурсе од којих сви зависимо. Ако надлежни неће или не знају да обављају своје дужности, поставља се питање, коме и зашто грађани уопште плаћају порезе и зашто плаћамо неспособне и бахате чиновнике?

Зато овом приликом јавно захтијевамо, хитно обраћање надлежних институција са информацијама о могућем загађењу воде и животне средине, јавну објаву резултата свих спроведених анализа (ако их је било), уклањање преосталог отпада са лица мјеста, санацију терена и покретање дисциплинских и кривичних поступака против одговорних за пропуст који су, по ко зна који пут – направили, поручују еколози.

ОДГОВОРИ

Унеси коментар!
Please enter your name here