У ситуацији када откупа вуне нема, пљеваљски сточари који држе овце суочавају се са додатним трошковима за шишање стада. Ових дана полако се приводи крају сезона шишања оваца, а многи сточари, посебно они којима недостаје радне снаге, били су приморани да ангажују шишаче.
Према важећем цјеновнику, услуга шишања једне овце кошта у просјеку 5,5 евра.
За сточаре највећи проблем представља чињеница да се вуна већ годинама не откупљује, па се у већини случајева баца или складишти без икакве економске користи. У таквим околностима шишање оваца представља искључиво додатни трошак.
Други велики проблем је недостатак обучених шишача. Иако многи који се баве овим послом посједују неопходну опрему, често немају довољно искуства и знања. Због тога долази до повреда оваца током шишања, што може имати озбиљне посљедице, нарочито током љетњих врућина. На оштећену кожу лакше насрћу инсекти, што додатно угрожава здравље и кондицију животиња.
Некада је вуна представљала значајан извор прихода за сточаре, док се посљедње двије деценије практично уопште не откупљује. Одређено вријеме могли су се пронаћи шишачи који су свој рад наплаћивали вуном, али данас њена вриједност не може да покрије ни трошкове самог шишања.


