НАПУСТИО НАС  БЕОГРАЂАНИН  ПЉЕВАЉСКОГ  СРЦА

0
2846

In memoriam Милоје Поповић Каваја (16.7.1936–10.10.2020)

НАПУСТИО НАС  БЕОГРАЂАНИН  ПЉЕВАЉСКОГ  СРЦА

Пише: Војислав Војкан Т. Бојовић

Милоје Поповић се родио у Београду и већ са десетак дана донијели су га у пљеваљски Моћевац, у кућу мајчиних Обрадовића, за које Милоје у својој књизи „Сенке и светлости Црне Горе“ пише:

  • Обрадовићи су  припадали  кругу угледних  српских  породица, посебно што је моја бака Гина припадала братству Ненадића, на челу са  рођеном браћом Војом и Богданом, који су били закупци рудника  угља… а Богдан  је  био  дуго  година (од 1933 – 1941, примједба В.Б)  председник општине. Био је популаран и радо виђен од свих, подједнако  од  Срба  и Муслимана, како  богатих тако и сиромашних. Богдан је, за  разлику  од  Обрадовића, који  су  ретко  намицали  осмех  на  лице, био  увек у добром  расположењу, како  у  стварности, тако  и  на  сликама. Био је прави политичар. (Богдан Ненадић стријељан без суђења и  пресуде одлуком Војног суда  у  Н. Пазару  примједба В.Б)… Не би требало да изоставим ни Митра Обрадовића, брата мога деде Драга

Кућа Обрадовића у Моћевцу, Горњи  сокак, данас улица Стевана  Самарџића, гдје је Милоје провео дјетињство и детаљно те дане  описао  у „Пљеваљским  вибрацијама“.

Свадба Гојка Поповића и Велиборке Веле Д. Обрадовић, Манастир Св.  Тројице 1934.  године.

  • Моја мајка Велиборка Вела је увек говорила: Клоните се политике, никоме она  није  добра донела. Била је васпитана да воли српство и да  поштује цркву и обичаје…

Гојко  Поповић  као  дописник  Политике са  супругом Велом и пријатељем у  башти  некадашњег  хотела  „Славија“  1935. г.  у  Пљевљима.

Од Обрадовића, Милоје посебан осврт даје ујаку генералу Бранку  Обрадовићу, истакнутом припаднику партизанске војске, кога у филму „Битка  на  Неретви“ игра славни Сергеј Бондарчук. Био је први командант  војне параде  у Београду 1945. године. Много је помогао Милоју, Биљани и  многим Пљевљацима. У животу једино није успио да помогне брату Миму,  кога су као наводног сарадника окупатора, са 18. год стријељали у Пљевљима. Мајка му то никада није опростила, а није знала  да он ту није могао ништа учинити. Била је то провјера и за њега.

Бранко Д. Обрадовић, на челу параде у Пљевљима 1943. године, послије  капитулације италијанских фашиста.

Милоје са  сестром Биљаном Милић Поповић, дугогодишњом  гл. уредницом  и водитељком ТВ Дневника РТВ и пјевачком дивом Снежаном Берић –  Екстра  Неном,  на  промоцији  књиге „Пљеваљске  вибрације“ 2006. године. Говорио  је том  приликом: казивање о  Пљевљима  сам  написао  у  једном  даху  и  за  пет  дана, али  сам  се  за  њу  припремао  педесет  година…

Милоје је године рата и послератне провео са родитељима у Пљевљима. Рано се, као гимназијалац, почео бавити новинарством. У Првој београдској  гимназији био је уредник листа „Буктиња“ и сарађивао са доста листова… Професионално новинарство је почео у листу „Студент“, професионални новинар „Политике“… Први  директор  „Сава  центра“…

Да ништа није написао, а јесте тридесетак књига као новинар, публициста, пјесник, дипломата… било би довољно што је написао 1964. српску  легендарну пјесму „Марш на Дрину“- У бој крените  јунаци  сви… поводом  пола  вијека  од Церске битке, на музику Станислава Биничког.

Породица Гојка и Велиборке Веле Д. Обрадовић, са сином Милојем и  ћерком  Биљаном, Пљевља 1941, фото  С.  Милић.

Поема о Тесли и све оно што је као дипломата у САД  урадио да  се Теслино  име и оставштина не изгубе, само су део великог умијећа и труда човјека  који је  радио до  последњег даха.

Милоје Гојков Поповић Каваја (додао свом имену презиме својих кумова и  великих пријатеља породице Илије Каваје) сахрањен је у Београду у Алеји  заслужних грађана.

Београд, 10.10.2020.

Пројекат подржан од стране Министарства спољних послова Републике Србије – Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону

ОДГОВОРИ

Унеси коментар!
Please enter your name here