Саопштење за јавност Демократа – Никола Ровчанин, портпарол Демократа
РОВЧАНИН: ПОТРЕБНЕ ХИТНЕ КАДРОВСКЕ ПРОМЈЕНЕ У ЕПЦГ ЗБОГ НЕЗАКОНИТОСТИ У УПРАВЉАЊУ И ПОСЛОВАЊУ
Директор производње Електропривреде Црне Горе, Лука Јовановић и даље је вршилац дужности директора Термоелектране Пљевља, иако је од његовог именовања на мјесто в.д ТЕ прошло више од годину дана. Када погледамо управљачку структуру ЕПЦГ, лако је доћи до закључка да је Јовановић одговоран самом себи и да истовремено обавља двије функције у два града.
Поред низа пропуста у пословању Термоелектране Пљевља, а један од њих је за ефекат имао еколошку катастрофу тровањем рибљег фонда ријеке Ћехотине са дугорочним посљедицама, примјећујемо и низ нелогичности у редовном пословању ТЕ.
Познато је да ТЕ Пљевља дужи низ година за дио редовних послова ангажује запослене посредством других привредних друштава. Фактуре из дирекције у Никшићу за септембар и октобар 2020. године, потврђују ове наводе. Наиме, у септембру су 24 запослена ангажована преко посредничке фирме ТЕ Пљевља коштала 38.683,58 еура, а у октобру 39.015,12 еура или просјечно више од 1600 еура по запосленом, за послове машинбравара, стругара и заваривача. Ови запослени од посредничке фирме за свој рад добијају знатно мање износе од износа које ангажована фирма добије од ЕПЦГ.
Поставља се питање економске оправданости оваквих ангажмана, јер, по нашим незваничним сазнањима, фирма „Термоелектро – монт“ д.о.о, сваког мјесеца, по једном запосленом приходује од 400 до 600 еура, односно за 24 запослена колико је познато да је ангажовано, од 10 – 15.000 еура. Послови који се обављају ангажовањем посредника иначе су предвиђени правилником о организацији и систематизацији радних мјеста Термоелектране Пљевља.
Менаџмент ове комапније има опцију да ангажује запослене за обављање ових послова по уговору о раду, а уколико не постоји континуирана потреба по уговору о обављању привремених и повремених послова или уговору о ђелу без дакле, ангажовања посредника. Увјерен сам да је на овај начин ТЕ на великом губитку чиме се прави директан профит посредничким фирмама.
Такође, незванично смо у сазнању да се поједина лица која су пензионисана уз отпремнину и којима је престао тако радни однос у ТЕ, неколико дана потом ангажују на исте послове преко посредничке фирме.
Такође, подсјећам на још једну незаконитост у ЕПЦГ, а односи се на то да је предсједник Одбора директора ЕПЦГ, Ђоко Кривокапић, од октобра 2017. године и члан Одбора директора Прве банке, и један је од издашнијих донатора Демократске партије социјалиста у Никшићу и остварује финансијске приходе по основу обје функције, што је забрањено и кажњиво по Закону о спрјечавању корупције. Упркос јасној, недвосмисленој и изричитој законској забрани, за вријеме вршења јавне функције, а за коју је актуелни предсједник Одбора директора ЕПЦГ, Ђоко Кривокапић, у просјеку мјесечно плаћан 3.285 еура, истовремено је по основу чланства у Одбору директора Прве банке током претходне три године противзаконито остварио више од 33.000 еура. Напомињем да је посланик Демократа, Момо Копривица, 8. јуна 2020. године упутио АСК-у пријаву против Кривокапића, али да ни након пет мјесеци ова институција није реаговала.
Дакле, ниво незаконитости у управљачким структурама и пословању ЕПЦГ захтијева хитну кадровску промјену у цјелокупном систему управљања.