Саопштење за јавност Покрета за Пљевља
ВЈЕШТАКИЊА ИЛИ ВЈЕШТИЦА
Ово је прича о тровању велике количине риба у Везишници и Ћехотини, 5.јула 2019.године, након испуштања отпадних вода са депоније Маљевац. Тог јутра осванула су простирала угинулих најплеменитијих врста риба у Везишници и Ћехотини: пастрмке, липљена и младице. Није то било никакво изненађење за грађане Пљеваља, јер су знали да се деценијама испуштају отпадне воде са депоније Маљевац у Везишницу. Рађено је то ноћу, знало се чак и који то човјек ради,али му овога пута нећемо помињати име, јер је у међувремену преминуо. Радио је то ноћу, отварао вентил кад смркне, а затварао пред зору. И то све без писане наредбе, како не би остао траг иза злочина.
Разумије се на све оптужбе еколошких организација и опозиционих партија представници ТЕ „Пљевља“ и ЕПЦГ су се клели у реформе, демократију, Европу, па чак и Мила, да то није тачно.Ваљда у шоку због тако масовног помора рибе, неколико дана након инцидента, из ЕПЦГ су признали да је њихова комисија утврдила, да је до тровања дошло након што је сменски инжењер у Термоелектрани Р.Д. без дозволе надређених и поштовања процедуре, овластио руковаоца вентилом да исти отвори и испусти отпадне воде у Везишницу. Чак је бивши директор ТЕ Владимир Шестовић изјавио, да су били приморани да то ураде, како би спријечили преливање земљане бране и њено евентуално пуцање, што би имало несагледиве последице. Тврдио је да је то једино технолошко решење.
Чак се Одбор директора ЕПЦГ извинио грађанима Пљеваља због еколошког акцидента на водотоку Везишнице и Ћехотине. Да би доказали „дубоко жаљење“ уплатили су Спортско риболовном клубу „ Липљен“ , који газдује пљеваљским водама, 341.000 евра, по основу штете, за обнову рибљег фонда.
За изазивање поменутог помора рибе у Везишници и Ћехотини оптужени су бивши директор ТЕ Владимир Шестовић, вођа смјене Ратомир Дебељевић, руководилац сектора за оперативну контролу и планирање Драган Бабић, и стручно лице за заштиту животне средине Славко Вукашиновић.За дивно чудо и поред саопштених чињеница које је утврдила комисија ЕПЦГ, извињења грађанима Пљеваља и значајне уплате СРК „Липљен“ сви окривљени од почетка суђења су негирали кривицу.
Изгледа да су знали да ће се у одсудном тренутку појавити вила равијојла која ће их на волшебан начин спасити од одговорности. И заиста вила се појавила у обличју вјештакиње ( можда је правилније ријећи вјештице) Снежане Дидановић, која је направила салто мортале, изјавивши како више није сигурна који су узроци довели до помора рибе. Тако се још једном показало да су много важнији „сомови“ из ЕПЦГ од племенитих врста рибе у пљеваљским ријекама. У читавој овој причи грађани Пљеваља су колатерална штета у еколошкој држави Црној Гори. Податак да је ТЕ Пљевља у протеклој години произвела 49 % од укупно произведене електричне енергије у Црној Гори, је тужна чињеница, ако се зна да су Пљевљаци за узврат добили најзагађенију животну средину у региону, како ваздуха, тако воде и земљишта.
Бившој власти је и то мало било него нам се у лице спрдају пред укупном црногорском јавношћу, оваквим понашањем тужилачког и правосудног система. Најмање је ту крива вјештакиња или вјештица Дидановић, врховни кривац за постојећу „грдну мјешавину“, која ће се тешко завршити без грдила, је главни вјештак(ц) Мило Ђукановић, који је приватизовао Црну Гору. А онда када је изгубио изборе 30.августа 2020.године одлучио је, ради одбране сопствене коже и слободе, да упрегне све институције система. Разумије се и приватне империје.