Зна ли држава шта је продала
ШТА СЕ ЗАИСТА РУДАРИ У „ШУПЉОЈ СТИЈЕНИ“
Прије неколико дана медији у Србији су објавили:
- Компанија „Зиђин купер Србија“ ( РТБ Бор) имала је приход од 688 милиона долара у 2020. години, што је 34,39 одсто више него претходне године…
- Приход од продаје 70,6 хиљада тона катодног бакра био је 441,3 милиона долара…
- Компанија је од продаје осталих производа – злата, сребра, платине, паладијума, селена и бакар-сулфата зарадила још 245,7 милиона долара, а скоро половину испоруком 2.056 килограма злата Народној банци Србије…
- Компанија „Зиђин купер Србија“ је на крају прошле године била на трећем мјесту међу 10 највећих извозника Србије, а 2019. је била на осмој позицији…
Зна ли можда неко овакве податке за Рудник олова и цинка „Шупља стијена“ код Пљеваља?
Да ли се из Пљеваља извози само концентрат цинка и олова, или има и злата, сребра, платине, паладијума, селена…?
Свакако да податке о томе знају у Компанији „Градир Монтенегро“, у чијем саставу послује Рудник олова и цинка „Шупља стијена“, чији је већински власник пољска компанија ZGH.
Не сумњамо да податке о томе знају и неки упућени, стручни и мање стручни али свакако битни, појединци у Црној Гори.
По свему судећи не зна их, или макар не формално, онај ко би требао да их зна – званична држава Црна Гора и њене надлежне институције.
Према званичним финансијским извјештајима „Шупља стијена“ последњих година остварује милионске приходе, до 20 милиона евра, док је држави по основу концесија исплаћивала до 400 хиљада евра као и новоуведену еколошку накнаду општини Пљевља која ће на годишњем нивоу износити 200 до 300 хиљада евра.
Нето профит „Шупље стијене“ у 2017. години био је на шокантних 7,77 милиона евра. Рудна жица се по свему судећи након те године истањила па је у 2018. години профит пао на „само“ 1,55 милиона.
Рудник олова и цинка „Шупља стијена“ једини је у Европи у коме се експлоатација руде врши на површинском копу. А шта се тачно експлоатише вријеме би било да сазна црногорска, а посебно јавност у Пљевљима.
Није ваљда да су Саси, прије 500 и више година, ископали сво злато и сребро испод обронака Љубишње…
Пројекат подржан од стране Министарства спољних послова Републике Србије – Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону
Još i ne slutimo koliko stvari ne znamo, a „neko“ se već 20-tak godina ugrađuje!