ТУЖИЛАШТВО РЕАГУЈЕ, СЕКРЕТАРИЈАТ ЋУТИ

0
152

Шест од осам библиотекара у Народној библиотеци „Стеван Самарџић“, који су и јуче одржали једночасовни штрајк испред пљеваљске општинске управе, поручили су да њихово опирање незаконитим пословима у библиотеци даје резултате. Као аргумент таквим тврдњама навели су и оставку предсједника Савјета Немање Станимировића, радње Основног државног тужилаштва и Министарства јавне управе. Упозорили су и да поједини чланови Савјета настављају са незаконитим радњама, као и да на незакоње не реагује Секретаријат за културу, социјална и друга питања. 

-Морамо констатовати да је наше реаговање унеколико уродило плодом тиме што је предсједник Савјета Библиотеке Немања Станимировић поднио оставку. Није нам драго што је један млад човјек злоупотријебљен и „увучен“ у врсту одговорности којој није дорастао и безакоње које му је подметнуто, али има у Савјету и оних који то искуство имају, а тиме и несумњиву одговорност за насталу ситуацију.

Ипак, ми смо јасно тражили смјену предсједника и чланова Савјета због незаконитог рада, што значи да је требало да дјелује и да се огласи орган који је њима надређен, а то је Секретаријат за културу, социјална и друга питања. Тиме што то није учинио, незаконито дјеловање постаје и противзаконито, дакле, свјесно игнорантско и узурпаторско на штету једне угледне установе и стручних лица запослених у њој. На наш званичан позив поменутом Секретаријату нисмо добили одговор на истом нивоу, али јесмо у наставку изразите и увредљиве противзаконите продуктивности оличене у даљем узурпирању финансијских средстава и радног простора Библиотеке. Тако је вечерас, док је осамдесет посто стручног кадра у штрајку, поменути Секретаријат суорганизатор књижевне промоције, у просторијама наше читаонице, наводи се у саопштењу запослених у Народној библиотеци „Стеван Самарџић“. 

Поменути радници тврде да због свега реченог и претходних дана и сада, принуђени су на наставак дјеловања у виду штрајка и других облика јавног иступања, како би помогли да се рад Библиотеке уведе у легитимне токове.

-Обраћали смо се, и наставићемо то да чинимо, различитим установама којих се тичу проблеми на које указујемо. На тој страни, нажалост, уочавамо непримјерено неоглашавање Министарства културе и медија које је надлежно за област којом се бавимо. Зато је веома важно да на наше апеле и иницијативе није остало глуво ни Основно тужилаштво у Пљевљима, као ни Министарство јавне управе, чији су органи потврдили наше сумње у незаконито функционисање већ поменутих органа Библиотеке. Иако смо чињенице проистекле из обављеног надзора њихових служби дали на увид јавности Црне Горе, тек свеобухватни инспекцијски надзор који предстоји може дати комплетан увид у прозивзаконито функционисање Библиотеке са посебним освртом на период од 14. децембра претходне године до данас. Како смо обавијештени, кривичне пријаве које је поднио дио запослених у Библиотеци, резултирале су одређеним истражним радњама, а значајна новина је у томе да је од стране служби под ингеренцијом Министарства јавне управе такође поднијета пријава.

Ови моменти значајно усложњавају ситуацију починилаца противзаконитих дјела и драстично сужавају њихов маневарски простор. Све се то пресликава на људе који о овом питању треба да одлуче у Скупштини Пљеваља, наводи се у саопштењу. 

ОДГОВОРИ

Унеси коментар!
Please enter your name here