ДАНАС ЈЕ ИЛИНДАН

0
713

Прослављање празника без народних сабора

ДАНАС ЈЕ ИЛИНДАН

Српска православна црква данас слави Светог пророка Илију. У пљеваљском крају на данашњи дан, претходних година, одржавали су се народни сабори на Илином брду, гдје је црква посвећена овом светитељу, али и на Сречању у Буковици. Народним сабором у Сречању чува се успомена на дан када је 1924. године обављено освећење обновљене цркве Успења пресвете Богородице. Сам празник Светог пророка Илије у Пљевљима се строго поштује и светкује. На овај дан не раде ни многи припадници исламске вјероисповјести, а за празник се везују многи народни обичаји. Ове године, услед пандемије, не одржавају се народни сабори.

Боговидац, чудотворац, равнитељ вјере Божје, Свети Илија био је родом од племена Аронова из града Тесвита, због чега је прозват Тесвићанин. Кад се Илија роди, отац његов Савах видје ангеле Божје око дјетета, како огњем дијете повијају и пламен му дају да једе. То би предзнамење Илијиног пламеног карактера и његове богомдане силе огњене. Сву младост своју провео је у богомислију и молитви, повлачећи се често у пустињу, да у тишини размишља и моли се. У то вријеме царство јеврејско бјеше раздијељено на два неједнака дијела: царство Јудино обухватајући само два племена, Јудино и Венијаминово, са престоницом у Јерусалиму, и царство Израиљево обухватајући осталих 10 племена са престоницом у Самарији.

Првим царством владаху потомци Соломонови, а другим потомци Јеровоама, слуге Соломонова. Највећи сукоб имаше пророк Илија са Израиљским царем Ахавом и његовом опаком женом Језавељом. Јер ови се клањаху идолима и одвраћаху народ да служи Богу јединоме и живоме. При том још Језавеља, као Сиријанка, наговори мужа те подиже храм сиријскоме Богу Ваалу и одреди многе свештенике на службу томе лажном богу. Великим чудесима Илија доказа силу и власт Божју: он затвори небо, те не би кише три године и шест мјесеци; спусти огањ с неба и запали жртву Богу своме, док жречеви Ваалови то не могоше учинити; сведе кишу с неба молитвом својом; чудесно умножи брашно и уље у кући удовице у Сарепти и васкрсе јој умрлог сина, прорече Ахаву да ће му пси крв лизати и Језавељи да ће је пси изјести, што се и догоди; и друга многа чудеса учини и догађаје прорече.

На Хориву разговараше с Богом и чу глас Божји у тихом свијетлом повјетарцу. Пред смрт узе Јелисеја и одреди га за наследника у пророчком звању; својим огртачем пресијече воду у Јордану; и најзад би узет на небо у огњеним колима са огњеним коњима. На Тавору јавио се заједно с Мојсејем Господу нашем Исусу Христу. Пред крај света опет ће се Илија јавити да сузбије силу Антихристову (Откровење Јованово 11).

Пројекат подржан од стране Министарства спољних послова Републике Србије – Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону 

ОДГОВОРИ

Унеси коментар!
Please enter your name here