Борба са Короном на пљеваљски начин
ХАОС ВИДЉИВ ЛАИЦИМА, ВИДИ ЛИ ГА ВЛАСТ?
Све надљудске напоре које љекари, медицинско и немедицинско особље чине како би олакшали и професионално збринули пацијенте обољеле од Ковид19 у Пљевљима, па и подношљиву а у неким сегментима и солидну организацију Опште болнице, поништава потпуни хаос и дезорганизација у Дому здравља, који је прва станица у коју долазе они који зараде инфекцију новим вирусом.
Једина промјена која се да уочити јесте да су након притиска јавности, услед погоршања временских прилика, пацијенти из дворишта зграде Медицине рада пресељени у чекаоницу. Ту су сад сви заједно – они који долазе на прве прегледе и можда имају Корону и они који услед симптома долазе на преглед а немају је, заједно са обољелима којима је болест потврђена тестирањем и који некад и у чекаоници, на клупама, примају инфузију…
И њих и пацијенте који немају везе са Короном сервисира иста инјекциона амбуланта.
О свима њима бригу води медицинско особље у заштитним одијелима која изгледају као да су направљена од папира, али у сваком случају нису боља него да су од газе, као и немедицинско особље које води бригу о хигијени у кишним мантилима и гуменим комуналним чизмама, у шта смо се увјерили сопственим очима. Према извору ПВСвитања нису само заштитна средства и опрема оно што недостаје. Наш извор тврди да би сазнање у јавности на који начин се услед несташице користе поједини дијелови опреме и помагала, као и шта се све не користи а морало би, изазвао реакцију грађана која би се тешко могла контролисати.
А како је посао организовао директор Дома здравља Илхан Турсумовић, најбоље се види управо на примјеру радница које раде на одржавању хигијене.
Према нашем извору, у Дому здравља заједно са онима које раде на Жабљаку има их укупно 6, док их је некада, заједно са Жабљаком, радило 16. Нису у радном односу у Дому здравља у Пљевљима, пречи од њих су били административни радници, већ су од 2009. године ангажоване преко агенције „Глорија“ по уговору о дјелу. Имају осигурање на 4 сата рада дневно и за то добијају 120 евра мјесечно и још 60 евра „на руке“, укупно 180 евра. Раде наравно по 8 сати дневно, сваког дана сем недјељом.
Посебна прича је њихов начин рада и организација, за коју наравно нису одговорне нити је њихов посао. Свака ради све и на сваком мјесту и у року од неколико сати селе из „ковид“ у „нековид“ зоне Дома здравља, мада је таква подјела само формална и потпуно смијешна. Ево и зашто:
- Жене у кишним мантилима и комуналкама чисте Ковид амбуланту у Медицини рада, пресвлаче се и одлазе у друге, „обичне“ амбуланте у Дому здравља да и тамо заврше посао;
- Жена која чисти Дјечји диспанзер и амбуланту за дијабетичаре, које такође припадају Дому здравља, недјељом чисти Ковид амбуланту;
- Радница која пере веш из Ковида чисти и Епидемиолошку службу и пере посуђе (и лабораторијско?!) у Лабораторији;
- Радница која усмјерава пацијенте попут скретничара током прегледа и тестирања за својих осам сати ради рутом: Дом здравља – Ковид амбуланта – Дом здравља!
Да ли је потребно нагласити да никада за више од деценије рада ни једна од радница на одржавању хигијене није имала санитарну књижицу?
Да ли је, такође, потребно наглашавати да у „политички моћнијим“ здравственим центрима попут Бијелог Поља и Берана нема „Глорије“, већ су раднице на одржавању хигијене запослене у здравственим установама?
Ситуација у Општој болници у којој је директор Ердуан Лаловић објективно битно је другачија, вјероватно и због наслијеђене традиционалне организације која многе импровизације не дозвољава. Међутим, хаос који им се прослеђује из Дома здравља, а обје установе су у много чему упућене једна на другу и имају бројне заједничке службе, на крају и многе исте љекаре, резултирао је бројним инфекцијама љекара и медицинског особља, а какав је траг оставио у популацији вјероватно се никада неће ни сазнати.
Долази период сезонског грипа и појачаних респираторних инфекција, што ће, како су најавили и из Института за јавно здравље, драстично погоршати и стање пацијената обољелих од Ковида19. У Пљевљима нарочито, због свима познатих разлога.
Хроничан недостатак љекарског кадра и лоше зараде није више могла да поднесе ни редовна здравствена ситуација. А, ако све остане онако како јесте у борби са Короном питање је: шта ли нас тек чека? Постаје ли то Дом здравља у Пљевљима центар за ширење Короне?
Пројекат подржан од стране Министарства спољних послова Републике Србије – Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону
Mala dopuna da cistacice rade i nedeljom.